ناهار لخت
740,000ریال

ناهار لخت

نویسنده :ویلیام باروز
ناشر :هیرمند

رمان “ناهار لخت” یکی از جنجالی‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات آمریکا و جهان است که نام آن همواره در صدر فهرست رمان‌های پست مدرن قرار گرفته است. این رمان همچنین در فهرست صد رمان برتر تاریخ ادبیات جهان قرار دارد، در کنار رمان‌هایی همچون “اولیس” جیمز جویس و “در جست‌و‌جوی زمان از دست رفته”ی مارسل پروست.

ویلیام باروز در کنار جک کروآک و آلن گینزبرگ مثلث نسل بیت را تشکیل می‌دهند، نسلی که با آثارش تاثیر چشمگیری بر فرهنگ نیمه‌ی دوم قرن بیستم درآمریکا و اروپا گذاشت. مخاطبان ایرانی به واسطه‌ی ترجمه‌های «فرید قدمی» با آثار نسل بیت آشنا شده‌اند.

باروز را شاید بتوان بدنام ترین نویسنده تاریخ ادبیات نیز دانست: معتادی که همسرش را به قتل رساند و به مراکش گریخت، اما با آثارش نویسندگان و متفکران بسیاری را تحت تاثیر قرار داد: از میشل فوکو و ژیل دلوز فیلسوف گرفته تا خوانندگانی همچون جیم موریسون و کرت کوبین، از موزیسین هایی همچون جان کیج و فیلیپ گلس گرفته تا فیلمسازانی همچون دیوید کراننبرگ و گاس ون سان. کراننبرگ فیلم مشهور و تحسین شده‌ی “ناهار لخت” را بر مبنای این رمان ساخته است.

ر‌مان با ماجراهای ویلیام لی (William Lee) آغاز می‌­شود که به‌­عنوان مأمور لی (Lee the Agent) هم در رمان شناخته می­شود، که به‌­واقع تصویر خود باروز در رمان است. سفر او در آمریکا آغاز می‌­شود که در جست‌­وجوی تزریق بعدی‌­اش از دست پلیس فرار می­‌کند. فصل­‌ها‌ی کوتاهی وجود دارد که شخصیت­‌هایی را توصیف می­‌کند که هم­سفر او هستند یا او در راه با آن‌ها مواجه می‌­شود.

“ناهار لخت” چهلمین ترجمه ی منتشرشده از فرید قدمی است، نویسنده، مترجم و استاد دانشگاهی که پیش از این ترجمه ی رمان “اولیس” و آثار متعدد دیگری از جک کروآک، دی اچ لارنس، والت ویتمن، آلن گینزبرگ، هنری میلر و … را نیز در کارنامه‌اش دارد. فرید قدمی مترجم منتخب بنیاد جیمز جویس زوریخ در سال ۲۰۱۶ و نویسنده‌ی مهمان خانه‌ی ادبیات صوفیه در بلغارستان در سال ۲۰۱۹ نیز بوده است. سال ۱۳۹۷ در نظرسنجی خانه‌ی مترجمان تهران، با آرای مردمی، او به‌عنوان یکی از سه مترجم محبوب ایران در پنج سال گذشته شناخته شد.

امتیاز شما به محصول

اطلاعات بیشتر:

موضوع اصلی رمان خارجی
موضوع فرعی --
نام مترجم فرید قدمی
سال چاپ 1399
قطع شوميز
وزن 0گرم
نوبت چاپ 1
شابک 9789644087325